Jste zde

Výchova ledek v Čechách. RF RGB LED není jen barevný výkřik do tmy

Když se zjistilo, že Číňan není schopen vyrobit žárovku v požadované kvalitě a každý jeho vzorek fungoval jinak, rozhodli se v ELKO EP, s.r.o., Holešov udělat si ji nakonec sami. Stojí sice víc, ale funguje spolehlivě. Výrobce na ni dává záruku pět let, v Číně nedostanete žádnou.
Výroba LED žárovek již zdaleka není monopolem asijských výrobců, i my v České republice totiž dokážeme vyrobit solidní svítidlo. Nejedná se však o obyčejnou věc, jakých jsou na trhu tisíce. V tomto případě jde o barevnou (tzv. RGB) žárovku, která umožňuje namixovat z červených, zelených a modrých čipů prakticky jakoukoliv barvu. Ovládání se provádí bezdrátovým dálkovým ovladačem a každá žárovka může být také součástí tzv. Chytrého domu iNELS RF Control a ovládaná z aplikace vašeho iPhone nebo smartphonu s Androidem. 
 

 
Světelný tok LED žárovky je až 550 lm. Dostáváme tak zdroj s příkonem 9 W a životností 30 000 hodin. Jas lze nastavit v rozsahu 0 až 100 %. Žárovky jsou rovněž součástí startovací sady „Hra světel“, kterou lze koupit přes Alza.cz nebo Datart. Sadu je pak možné postupně rozšiřovat o další prvky bezdrátové instalace pro chytré domy.
 
V sortimentu je také pouze bílé provedení dálkově stmívané žárovky, umožňující míchat barvu bílé od teplé do studené. Výhodou je nejen další úspora elektrické energie vycházející z jejího stmívání, ale odpadá též nutnost kupovat zvlášť stmívač, protože je již zabudovaný uvnitř žárovky (na HW.cz čtěte též Kompatibilita LED žárovek a stmívačů). „Této výhody dokonale využil náš partner v Dubaji, který pro nový hotel Movenpick osazoval více než 1 200 kusů těchto žárovek přímo do lampiček hotelových pokojů a úspora na stmívačích a jejich instalacích mu přinesla úspory v řádech desetitisíců EUR“ vysvětluje Jiří Konečný, zakladatel ELKO EP Holding.
 

 

ELKO EP na AMPERu. Bude zlato?

 
Na právě připravovaném mezinárodním veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení, AMPER 2015, který se letos uskuteční v Brně ve dnech 24. - 27. března, se s výrobcem a jeho nabídkou můžete setkat na stánku P 4.17. Dva z produktů, LARA Intercom a DŮM POD PALCEM, budou dokonce bojovat o přízeň v tradiční soutěži o nejpřínosnější exponát veletrhu ZLATÝ AMPER.
 
Ryze česká společnost v současnosti zaměstnává více než 240 lidí, exportuje do 66 zemí světa a má sedm zahraničních poboček. V roce 2013 její obrat dosáhl 375 milionů korun a ve Zlínském kraji se může pyšnit titulem Firma roku 2012. Více na www.elkoep.cz (zdroj) a www.inels.cz.
 
 
Hodnocení článku: