Jste zde

Jak se v patentech vyznat II. – rešerše

Práce s informačními zdroji v oblasti patentů není rozhodně nudná. Často to může být zajímavá detektivka. Tentokrát se zaměříme na to, jak se co nejrychleji dobrat k použitelnému výsledku. 

Při prvním pohledu na národní patentovou databázi i na web Espacenet každého napadne, že hledání nebude tak jednoduché, jak tvrdí náš seriál, ani jak si myslí tvůrci vyhledávání. Po zadání jakéhokoli výrazu se objeví slabina v podobě nejasných výsledků. Při hledání manipulátoru se pravděpodobně zobrazí výsledky z oblasti chovu skotu, zařízení restaurací a teprve na 57 místě možná něco z automatizace.

Je tedy třeba se z výsledků poučit a postupně zpřesňovat vyhledávaný výraz a to i s využitím logických operátorů, závorek a oblíbených hvězdiček. Tím se lze přiblížit požadovanému oboru. Všechny patentové databáze totiž vycházejí z mezinárodních třídících systémů, které patenty člení do 80 až 120 tisíc oborů. Espacenet tuto činnost urychluje pomocí nástroje Cooperative Patent Classification, který již na základě zadání klíčových slov navrhuje kategorie, ve kterých se něco podobného hledanému může vyskytovat. Uživateli nezbývá, než kategorie propátrat, aby se ujistil o tom, zda jde správným směrem nebo naopak do slepé uličky.

Jedním ze zlatých pravidel patentové rešerše je nespoléhat se na jeden zdroj informací. Jedna stopa totiž může vést ke druhé. Podle jednoho patentu lze získat např. firmu, která řešení přihlásila, podle firmy následně nejdete stovky jiných či podobných řešení. Vedle specializovaných databází se lze s důvěrou obrátit například na Google (www.google.com/patents) nebo na Wikipedii (www.wikipedia.org). Touto cestou lze nejen vylepšit výběr klíčových slov pro hledání, ale také zjistit více o aplikacích hledaných řešení. Podobnost patentové rešerše s tvorbou rodokmenu není náhodná. Nelze očekávat, že pouze na základě klíčových slov jde na první pokus najít přesně ty informace, které jsou vyžadovány. Při hledání roste množství informací, ze kterých lze vybírat.

Tento postup popisuje velmi dobře i americký patentový úřad (http://www.uspto.gov/) v návodu s přiléhavým názvem Seven step strategy (http://www.uspto.gov/products/library/ptdl/services/step7.jsp) Podle tohoto doporučení je nejdůležitější důkladně rozmyslet co je předmětem hledání (klíčová slova) a následně věnovat dostatečnou pozornost průchodu klasifikací a výběru kategorií a podkategorií, v nichž se hledané řešení může nacházet.

I v této oblasti lze využít profesionálních služeb patentových zástupců (www.patzastupci.cz).

 

Download a odkazy:

 

Hodnocení článku: