Jste zde

Úřad průmyslového vlastnictví radí studentům: podnikejte inovativně!

Úřad průmyslového vlastnictví (ÚPV) motivuje české studenty, aby využívali volně dostupné patentové databáze pro inspiraci k vlastním inovačním počinům. To jim může pomoci nastartovat podnikatelskou kariéru a zvýšit šanci uplatnění na trhu práce. 

<

img alt="" src="/files/story_byznys/9983/01.jpg" style="width: 380px; height: 253px; margin: 15px 30px; float: right;" title="zdroj: FreeDigitalPhotos.net, autor: Ambro" />Po dokončení školy by se na podnikatelskou dráhu chtělo dát celých 40 procent studentů českých univerzit. Podnikat již při studiu jich začne pouhých 14 procent. Čekat s rozjezdem vlastního byznysu do ukončení univerzity může být škoda. Studenti by se měli naučit, jak využívat benefitů, které jim poskytuje statut studenta a zázemí univerzity a začít podnikat již při studiu. Úřad pro průmyslové vlastnictví v rámci kampaně, zaměřené na vysoké školy, upozornil, že právě volně dostupné patentové databáze, o kterých jsme psali v článku Jak se v patentech a chráněných vzorech vyznat, mohou být cenným zdrojem inspirace.   

To, že inspirace špičkovými technickými řešeními ze zahraničí může pomoci v rozvoji start-upů a uplatnění studentů v praxi, potvrzuje Josef Kratochvíl, předseda ÚPV. Podle něj je důležité ukázat mladým podnikavým studentům cestu, kde hledat nápady pro svůj potenciální byznys. Univerzální recept neexistuje, je třeba přijít s produktem, který zaplní místo na trhu, či inovovat jiný úspěšný, na trhu ustálený produkt. Studenti a často i etablované firmy tráví spoustu času vývojem nového produktu a přitom mají inspiraci na dosah ruky. Volně přístupné databáze technických řešení dávají rovnou příležitost firmám i jednotlivcům z celého světa a je jen na studentech, jestli této výhody dokáží využít stejně dobře, jako jejich kolegové v jiných zemích. 
 
Hodnocení článku: